Obec Hřensko a soutěsky řeky Kamenice

01 Plavba na lodičkách ve Hřensku, foto V. Sojka

Malá hraniční obec Hřensko ležící v údolí řeky Kamenice při jejím ústí do Labe tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Již samotná cesta z Děčína do Hřenska je úchvatná pro svoji nádhernou scenérii obrovského kaňonu pískovcových skal a řekou Labe.

První zmínka o Hřensku pochází z 15. století, kdy zde stála krčma sloužící vorařům. Od 16. století se zde začali usídlovat další obyvatelé, kteří se živili především těžbou a plavením dřeva. V 19. a 20. století se prudce rozvíjela turistika a tím podporovala rozvoj obce. K historickým památkám obce patří kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1786.

Hřensko je výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu, největší přírodní skalní most na kontinentu. Dále můžete pokračovat do jedné z nejznámějších atrakcí Českého Švýcarska – soutěsek řeky Kamenice, kde můžete absolvovat projížďku na lodičkách mezi skalními útvary. Jedná se o Edmundovu (jinak nazývanou Tichou) a Divokou soutěsku. Po dlouhá staletí byla tato část řeky nesplavná, řeka byla divoká a tvořila obtížnou překážku pro obyvatele při cestách na bohoslužby do Růžové. Až na konci 19. století byla oblast prozkoumána a upravena za účelem turistiky.

Soutěsky jsou přístupné pouze plavbou ve člunu. Během plavby uvidíte, že mnohé skalní věže mají zajímavé tvary (Skalní rodina, Strážce aj.). Převozník vás seznámí s živými i zkamenělými obyvateli soutěsek.

Provozní doba:
Edmundova soutěska:
denně od 9:00 – 18:00 hod (poslední loď směr Hřensko jezdí v 18:00 hod. a směr Mezná v 17:30 hod.)
Vstupné: dospělí 80 Kč , děti 40 Kč, pes (pouze s náhubkem) 20Kč, ZTP-P zdarma.

Divoká soutěska:
Od 9.00 do 17.00 hodin (poslední loď  Mezní louka – Mezná jezdí v 16:30 hod. a Mezná – Mezní louka v 17:00 hod.)
Vstupné: 60 Kč – dospělí, 30 Kč – děti, důchodci a pes.

Zanechte odpověď