Pravčická brána – symbol Českého Švýcarska

Fotografie Pravčické slunné brány od Z. Patzelta

Pravčická brána, foto Z. Patzelt

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Stala se národní přírodní památkou v roce 1963.

Pravčická brána vytváří největší skalní most ve střední Evropě. Je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masívu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří. Rozpětí oblouku činí u dna 26,5 metrů a v ohybu sedm až osm metrů, výška otvoru je šestnáct metrů a vrcholová plošina brány nad jejím dnem je ve výši 21 metrů. Svého času se na most chodilo, ale příliš velké množství návštěvníků ohrožovalo tento přírodní útvar, a proto byl přístup na skalní most v roce 1980 uzavřen. Pravčická brána byla zpevněna, ale vstup pro turisty již nebyl obnoven, aby tento skalní útvar nebyl ohrožen a zachoval se i pro budoucí generace.
Fotografie Pravčické brány za letního počasí od V. Sojky

Pravčická brána v létě, foto V. Sojka

Pravčickou bránu je možné obdivovat z okolních vyhlídek nebo restaurace Sokolí hnízdo – výletního zámečku, hotelu a restaurace přímo pod branou.Táto památka sloužila obrovskou inspirací pro tvorbu světoznámého danského spisovatele Hanse Christiana Andersena, který navštívil toto místo několikrát. Také se zde natočilo několik záběrů k filmu „Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň“.

Při cestě za perlou Českého Švýcarska se připravte na dlouhý a namáhavý výstup, který však určitě stojí za to. Na Pravčickou bránu se můžete dostat po červené turistické značce ze dvou směrů: z Hřenska anebo z Mezní Louky. Jak ve Hřensku, tak i na Mezní Louce jsou k dispozici odstavná parkoviště (mimo tato místa je přísný zákaz parkování).

Otevírací doba:
leden-březen: so-ne 10:00-16:00
duben-říjen: po-ne 10:00-18:00
listopad-prosinec: so-ne 10:00-16:00

Vstupné: 75 Kč / 25 Kč
Parkovné: 20-30 Kč / hod resp. 100 Kč /den

Zanechte odpověď