České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je určen pro romantické duše, které hledají klid v naší uspěchané době a potřebují sobě i svým dětem dopřát opravdové zážitky, prožitky a načerpat síly. Krajina je zde prošpikována spousty zajímavých míst jako zámky, zříceniny hradů, skalní hrady, rozhledny, křížové cesty, kostely a kostelíky a magická místa ze kterých se tají dech.

Poloha

Národní park České Švýcarsko patří mezi nejvzácnější přírodní oblasti České republiky. Leží v severních Čechách, v okrese Děčín, na pravém břehu řeky Labe podél státní hranice se Saskem. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000 jako čtvrtý Národní park v ČR. Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní pískovcové útvary a na ně vázaný biotop.

Historická fakta

Historie této krajiny je stará asi 90 milionů let. Moře, které tu kdysi bylo, po sobě zanechalo jedno obrovské „pískoviště“. A dnes je to krajina vymodelovaná vodní a větrnou erozí do podoby pískovcového skalního města. Národní park má rozlohu 80 km² a celé jeho území je zpřístupněno sítí značených cest. Nachází se zde nejen největší skalní most v Evropě, ale i nádherné skalní vyhlídky, romantické soutěsky, či průzračně čisté potůčky s písčitým dnem meandrující divokou přírodou mezi skalami.

Docela neobvyklý název této oblasti vznikl díky švýcarským výtvarníkům. Malíř A. Zinng a rytec A. Graff koncem 18. stol. pracovali spolu s dalšími odborníky na rekonstrukci Drážďanské galerie. Ve volném čase podnikali výlety do okolí, většinou ale k sasko-české hranici. Oba tu našli zalíbení a dokonce se prý odmítli vrátit domů s odůvodněním, že své Švýcarsko našli tady. Jejich přirovnání padlo na živnou půdu, a tak se již v r. 1785 objevují první zmínky o Saském, později i o Českém Švýcarsku.

Doprava

Do Krásné Lípy, centra Českého Švýcarska, se můžete dostat autobusem, vyplatí se jet přímým linkovým autobusem do Rumburka a z Rumburka pak místní dopravou do Krásné Lípy. Dáváte-li přednost jízdě vlakem, zvolte nejlépe přímé spojení Praha – Děčín. Vybrat si můžete rychlík, nebo vlak Intercity či Eurocity, poté z Děčína osobní vlak či rychlík do Krásné Lípy. Celková cesta z Prahy do Krásné Lípy Vám zabere něco okolo 3 hodín.

Autobus: Praha – Rumburk, Rumburk – Krásná Lípa

Vlak: Praha – Děčín, Děčín – Krásná Lípa

Co všechno vás přivítá v NP České Švýcarsko?

Pro milovníky přírody – projížďky lodí po Labi a Křinici, úžasné soutěsky, excelentní vyhlídky, procházky a toulky.

Nádherné video Petra Jana Jurečky:

Slideshow fotografií z krajiny Českosaského Švýcarska pořízených v letech 2007 až 2012. Uvidíte fotografie západů a východů slunce z proslulých vyhlídek, poetické zimní scenerie i záběry z ultralehkého letadla.

Zajímavé video o Českém Švýcarsku natočil i portál Kudy z nudy, doporučujeme zhlédnout :-)

České Švýcarsko (Pravčická brána) From Dusk Till Dawn © CzechTourism

Nechte se inspirovat k výletu nádhernými leteckými záběry nejznámějších míst Českého Švýcarska! Skvěle to zachytil David Bartůněk ve svém videu.